Data ślubu,  Finanse ślubne,  Organizacja wesela,  Sala weselna

Ile kosztuje wesele?

Wesele jest wyczekiwanym wydarzeniem w życiu każdej zakochanej pary. W tym wyjątkowym dniu zarówno rodzina, jak i przyjaciele zbierają się, aby wspólnie świętować szczęście swych bliskich. Wiadomo jednak, że wesele to także spory wydatek. Zazwyczaj planujemy je miesiącami, starannie poszukując najlepszych ofert. Ile tak naprawdę kosztuje wesele? Co należy uwzględnić w kosztach?

Co dokładnie wypływa na koszt wesela?

Według statystyk Młoda Para wydaje w Polsce od 20 do 40 tys. złotych na wesele, a z roku na rok wydajemy coraz więcej. Spora grupa młodych ludzi płaci powyżej 60 tys. Organizacja uroczystości zaczyna się już od 5 tysięcy, a kończy na kilkunastu tysiącach złotych. Ceny zależne są od naszych preferencji, liczby gości, terminu oraz lokalizacji.

Najdroższe usługi weselne oferowane są w okresie wakacyjnym. Niższe ceny spotkamy bliżej końca roku. Ważna jest także okolica. Najwięcej zapłacą Młode Pary, biorąc ślub w województwie mazowieckim i małopolskim. O wiele taniej wychodzi rozrachunek na Pomorzu oraz w Wielkopolsce. Mimo to zazwyczaj godzimy się na wysoki koszt, aby spełnić swoje marzenia weselne. W końcu jest to jedyny taki dzień w naszym życiu, więc nie chcemy żałować pieniędzy na jego organizację.

Co ciekawe ważnym czynnikiem, który wypływa na to, ile jesteśmy gotowi zapłacić, jest wiek. Najbogatsze wesela obchodzą osoby do 25 roku życia. Z wiekiem staramy się być bardziej oszczędni. Może to być zależne od wsparcia finansowego ze strony rodziców oraz silnych marzeniach o bajkowej uroczystości. Starsze pary zazwyczaj samodzielnie finansują swoje wesele oraz często wolą zainwestować chociażby w mieszkanie.

Ile kosztuje wynajem sali weselnej i cateringu?

Opłacenie domu weselnego lub sali weselnej to podstawowy koszt uroczystości. Obecnie rynek daje wiele propozycji, a swoje idealne miejsce może odnaleźć każdy. Proponowane są zarówno chaty wiejskie, góralskie pensjonaty, urokliwe dworki, historyczne pałace, jak i luksusowe hotele, restauracje, ośrodki nad morzem czy wille nad jeziorami. Zależnie od nadzwyczajności danego miejsca, cena znacząco się różni.

Gdy zależy nam na obniżeniu kosztów, warto zdecydować się na salę weselną bez cateringu. Możemy opłacić kucharki, a cześć jedzenia przygotować samodzielnie. Zyskujemy także pełną swobodę przy tworzeniu menu weselnego. Zwyczajowo cena waha się wtedy w okolicy 50 złotych za osobę. Gdy wolimy, aby o gastronomią zajął się ktoś wykwalifikowany, cena może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Duże znaczenie ma także rodzaj posiłków. Za tradycyjny polski obiad zapłacimy mniej niż za niestandardowe propozycje. Należy także uwzględnić koszt związany z posiłkami na poprawinach.

Ile wynosi koszt ślubu?

W Polsce występują standardowo śluby kościele oraz śluby cywilne. W przypadku tego pierwszego, Młode Pary zazwyczaj decydują się zapłacić dowolną ofiarę na parafię. W praktyce wygląda to bardzo różnie. Zależnie od obszaru, decydujemy się dać od 400 do 1000 złotych. Nie musimy wtedy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ ślub kościelny jest ważny w świetle prawa. Gdy decydujemy się na uroczystość w urzędzie cywilnym, musimy wnieść opłatę w wysokości ok. 80 złotych za sporządzenie aktu małżeństwa.

W przypadku rozwodników dochodzi koszt związany z wydaniem skróconego odpisu stanu cywilnego, czyli ok. 20 złotych. Dodatkowe opłaty muszą ponieść osoby, które chcą przyśpieszyć termin ślubu bądź chcą zawrzeć związek małżeński za granicą. W przypadku ślubu cywilnego możemy dodatkowo zdecydować się na akompaniament muzyki lub uroczystość w plenerze.

Ile zapłacimy za muzykę i dekoracje podczas wesela?

Podstawą udanej zabawy weselnej jest oczywiście muzyka. Może ją zapewnić DJ, zespół, orkiestra bądź solowy artysta. Często decydujemy się także na wynajem wodzireja, który prowadzi zabawy weselne. Odpowiedni wybór muzyki ma wielkie znaczenie, ponieważ decyduje o dobrej zabawie gości. Cena takich usług zamyka się w przedziale od 2 tys. do nawet 8 tys. złotych. Zazwyczaj DJ-e są tańsi od zespołu, w skład którego wchodzi kilka osób. Tutaj cenniki pokazują 1-5 tys. złotych.

Kolejnym ważnym elementem w planowaniu budżetu wesela jest dekoracja sali bankietowej. Dobór odpowiedniego koloru i trendu przewodniego, pozwala stworzyć spójną koncepcję, która pozostawia ogromne wrażenie. Musimy uwzględnić przygotowanie graficzne oraz druk papeterii weselnej. Cena za sztukę zazwyczaj nie przekracza 5 złotych. To ile wydamy w dużej mierze zależy od liczby gości oraz jakości papieru. Drukarnie często obniżają koszty przy większych zamówieniach, dlatego  warto decydować się od razu na cały pakiet.

Wesele nie może odbyć się także bez kwiatów. Młode Pary często decydują się na pomoc florystki. Czasami obiekt sam zapewnia dekorację sali, stolików, kościoła, samochodu, jak i przygotowanie bukietów i butonierki. Tutaj kosz wynosi blisko 1000 złotych. Coraz rzadziej obdarowujemy gości ciastem i alkoholem weselnym. Częściej stawiamy na oryginalne, dedykowane upominki. Zależnie od naszych pomysłów za prezenty dla gości płacimy średnio 100-500 złotych.

Za co dodatkowo płacimy podczas wesela?

Podstawą są oczywiście obrączki. U jubilerów ceny zaczynają się już od 500 złotych, jednak zazwyczaj decydujemy się na wysokiej jakości kruszce i nietypowe modele. Ceny są niezwykle rozległe. Nie można zapomnieć, że podczas wesela wymagany jest także odpowiedni strój. Suknia ślubna Panny Młodej jest jednym z najważniejszych rzeczy dla każdej kobiety. Można zdecydować się na nową bądź używaną. W tym drugim przypadku cena jest o wiele mniejsza i zaczyna się już od 1000 złotych. Gdy zależy nam na prostej sukni możemy poszukać tych, które nie pochodzą z kolekcji ślubnej, a tam ceny zaczynają się już od kilkuset złotych. Projekty obarczone znanym nazwiskiem to już niemały wydatek, ponieważ zaczynają się od kilkunastu tys.złotych.

Ubiór Panny Młodej to jednak nie tylko suknia. Do kosztów należy doliczyć liczne dodatki, fryzurę i makijaż. Minimalny koszt tych elementów to ok. 500 złotych. Strój Pana Młodego jest mniej skomplikowany. Garnitury kosztują blisko 1000 złotych, do tego dochodzą buty, koszula oraz ewentualne dodatki, takie jak krawat, mucha czy spinki do mankietów. Uroczystość ślubną zachowujemy we wspomnieniach, ale także na zdjęciach i filmach. Obecnie decydujemy się głównie na profesjonalnych filmowców, fotografów, którzy często pracują wspólnie i zapewniają kompleksowe przygotowanie pamiątek wizualnych. Ceny mogą wahać się od 1000 do 7000 złotych.

 

Za każdy następny pomysł musimy ponosić dodatkowe koszty, dlatego tak ciężko jest ocenić, ile tak naprawdę kosztuje wesele. Młode Pary czasem decydują się na wynajem samochodu czy innego pojazdu, który przewozi z kościoła na salę weselną. Atrakcje dodatkowe ulegają szybkim zmianą. Mogą to być foto-budki, pokazy fajerwerków, fontanny czekoladowe i animatorzy dla dzieci. Ceny takich urozmaiceń zamykają się w kilkuset złotych.

Przygotowanie, a przede wszystkim opłacenie wesela, wcale nie jest takim prostym zadaniem. Warto więc zastanowić się nad nim racjonalnie. Unikniemy w ten sposób zapędzenia się w zbędne koszty lub zaoszczędzenia na czymś, co popsuje nam zabawę. Wesele, jak i czas po nim, mają być przepełnione szczęściem. Powinniśmy więc unikać stresu i nerwów. Oceńmy nasze marzenia w taki sposób, aby zarówno stworzyć niezapomniane wspomnienia, jak i nie wpędzić się w długi na kolejne lata.