Muzyka na wesele to jeden z najważniejszych elementów przyjęcia. Od niej zależy, czy goście będą dobrze się bawić. Dlatego każda Para Młoda, po wybraniu daty ślubu i sali weselnej, stoi przed wyborem: DJ czy zespół muzyczny?
Dzisiaj przedstawimy kilka powodów, dla których DJ na wesele ma przewagę nad kapelą czy orkiestrą weselną.
1. Szersze portfolio utworów muzycznych
Nie da się ukryć, że DJ posiada bardziej zróżnicowany repertuar muzyczny, przede wszystkim dlatego, że ma po prostu dużo większy wybór piosenek. Posiada rozbudowaną bazę, którą w razie potrzeby może rozbudować. Kiedyś DJ weselny był ograniczony swoją kolekcją płyt, kaset czy płyt winylowych. Teraz coraz częściej DJ’e korzystają z internetu i kanałów, z których można odpłatnie pobrać prawie każdy utwór muzyczny, jaki tylko wymarzy się Parze Młodej.
W przypadku zespołu weselnego, z logicznych względów, portfolio jest znacznie ograniczone. Orkiestra jest w stanie przyswoić i odpowiednio przećwiczyć kilkadziesiąt utworów, które wykonuje podczas przyjęcia weselnego. Niektórych piosenek zespół nie jest w stanie wykonać. Ograniczenia są różne – za mało instrumentów, niewystarczający sprzęt, blokada wokalna. Nie jest łatwo zaśpiewać klasyki wokalistów takich, jak m.in. Whitney Houston, Freddie Mercury, Elton John, Michael Jackson, Tina Turner. Wielu wokalistów grających w orkiestrach weselnych nie podejmuje się nawet próby dorównania gwiazdom światowej muzyki. I zwykle na dobre im to wychodzi.
Co jeśli Para Młoda zapragnie mieć na swoim weselu piosenki „I will always love you”, „Billie Jean”, „Can you feel the love tonight” ? Dla DJ’a nie będzie to problem, w przypadku zespołu muzycznego – Para Młoda będzie musiała się obyć bez swoich ulubionych kawałków.
Większy wybór i większa różnorodność mogą okazać się też przydatne w drugiej połowie weselnej zabawy. Wtedy atmosfera robi się luźniejsza, twarze weselsze, a alkohol znika z butelek z większą częstotliwością. Goście często podchodzą do DJ’a i proszą o konkretne kawałki, które dedykują Nowożeńcom. DJ jeśli nie ma w swojej bazie proszonej piosenki, może włączyć YouTuba, Spotify lub inny ogólnodostępny kanał i włączyć bezpośrednio z internetowego źródła.
Zespół muzyczny nie zaśpiewa na zawołanie każdej piosenki. Może próbować wspólnie odśpiewać z gośćmi konkretny utwór, ale najczęściej tego unika – nieprzećwiczone odpowiednio występy mogą okazać się kiepską wizytówką zespołu. A co jeśli jeden z gości nagra, jak wokalista lub instrumentalista fałszuje i wrzuci nagranie do sieci? Szczerze wierzymy, że takie przypadki nie mają miejsca, ale… nigdy nie wiadomo.
2. Cena jako jedna z głównych przesłanek przemawiających za wyborem DJ’a na ślub
Nie ukrywajmy – cena może znacząco wpływać na korzyść DJ weselnego. Kwoty potrafią być nawet 3 lub 4-krotnie niższe. Wynika to z tego, że DJ jest jeden. On puszcza piosenki, on obsługuje sprzęt, on często spełnia funkcję wodzireja na weselu, organizując oczepiny i wspólne zabawy. W zespole lub orkiestrze są przynajmniej 3 osoby i każda musi otrzymać swoje honorarium, stąd wzrost ceny.
Granie na żywo wymaga większego wysiłku fizycznego oraz psychicznego – nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni wokaliści i muzycy nie ukrywają, że wyjście na scenę jest bardzo stresującym przeżyciem. Trzeba dać z siebie wszystko, trzeba się zgrać z zespołem, nie zapomnieć słów, dobrze się prezentować. Nie jest to takie łatwe. Stąd dużo wyższa cena. Za swoje usługi DJ weselny bierze zwykle od kilkuset złotych do 2 tysięcy. Tak duże widełki wynikają z doświadczenia DJ’a, sprzętu, z jakiego korzysta i oczywiście z renomy i popularności, jaką zdobył, organizując nie tylko wesela, ale również inne przyjęcia.
3. DJ weselny potrzebuje mniej miejsca
Kiedy nasza sala weselna nie jest zbyt przestronna lub gdy stoły weselne zajmują większą część powierzchni, miejsca na scenę i kapelę weselną może być zbyt mało. Wtedy z pomocą przychodzi DJ, który potrzebuje stosunkowo mało przestrzeni. W takim wypadku nie jest nawet niezbędne wynajęcie sceny czy zaaranżowanie podestu. DJ potrzebuje jedynie miejsca na sprzęt i ewentualnie krzesło, na którym siedzi.
4. Mniej przerw – więcej tańczenia!
Jeśli Parze Młodej zależy na częstotliwości piosenek i dużej dawce tanecznej zabawy, warto pomyśleć nad DJ’em. Dlaczego? A to dlatego, że DJ nie potrzebuje tylu przerw co zespół muzyczny. Puszczanie muzyki z komputera i głośników nie wymaga od niego tyle wysiłku fizycznego jak od kapeli. Wystarczy kilka krótkich przerw na zjedzenie posiłku, napicie się wody czy wizytę w toalecie. Daje to nam możliwość wysłuchania więcej piosenek, a co za tym idzie – zatańczenia większej liczby razy.
5. Mniejszy koszt ugoszczenia DJ’a na weselu niż zespołu muzycznego
Jedna osoba odpowiedzialna za muzykę na weselu to mniejsze koszty wynikające nie tylko z niższej ceny, jaką trzeba zapłacić za usługę. Mniej zapłacimy również za jedzenie i napoje. Hotele, pensjonaty, dworki czy inne obiekty weselne nie pobierają całej kwoty za miejsce dla członków zespołu, ale pobierają pewną kwotę (posiłki, napoje zimne i ciepłe, dekoracje, nakrycia na krzesła, itp.). Logiczne jest więc, że za jednego DJ zapłacimy mniej niż za 5-osobowy zespół. Zaoszczędzone miejsca możemy wykorzystać, zapraszając większą liczbę gości lub aranżując przestrzeń na dodatkową atrakcję, np. wiejski stół, fontannę czekoladową, candy bar, fotobudkę czy drink bar.
Swoje zalety mają zarówno zespoły muzyczne, jak i DJ’e weselni. Decyzję, kogo powinniście wybrać, pozostawiamy Wam.
Zdradzicie nam, kto zajmował się muzyką na Waszym weselu i czy byliście zadowoleni?