Ekonomiczne wesele,  Finanse ślubne,  Organizacja wesela

Cichy ślub – co to i jak zorganizować?

Wraz z rosnącymi kosztami wyprawiania wesel oraz oddalaniem się od tradycyjnych przyjęć, w trendach weselnych można zauważyć nową tendencję. Coraz więcej par decyduje się na brak ceremonii lub odwleka ją w czasie. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają przeznaczenie znacznych funduszy na inne, ważne dla nich cele, takie jak podróże lub inwestycje w domy i mieszkania. Zmieniające się upodobania młodych par również wpływają na rezygnację z hucznych wesel. Powielane schematy weselne przestają trafiać w gusta potencjalnych małżonków, którzy poszukują bardziej osobistych i intymnych sposobów na zawarcie związku małżeńskiego. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy da się wziąć ślub bez szumu i weselnej otoczki? Odpowiedzią na to pytanie jest Cichy Ślub! Co to jest i jak go zorganizować? Zostańcie z nami, aby się dowiedzieć!

Cichy Ślub – co to?

Choć nazwa Cichy Ślub może przywodzić na myśl filmowe sceny dramatycznej ucieczki zakochanych, w rzeczywistości ten typ ceremonii zyskał zupełnie nowe, głębsze znaczenie. Cichy Ślub to intymne i kameralne wydarzenie, które odbywa się w otoczeniu tylko garstki najbliższych osób — najczęściej świadków lub rodziców. Nie chodzi tutaj o ukrywanie zawarcia małżeństwa przed światem, lecz o celebrowanie tej wyjątkowej chwili w atmosferze pełnej spokoju i prywatności.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na organizację cichego ślubu? Odpowiedź jest dosyć prosta. W czasach, kiedy czujemy silną potrzebę, by upubliczniać każdy moment naszego życia, zaczyna liczyć się możliwość zachowania najważniejszych chwil tylko dla siebie. Co jednak, oprócz romantycznej atmosfery i prywatności, przewodzi myślom par wybierających cichy ślub?

Zalety

Choć na początku może wydawać się, że Cichy Ślub niesie ze sobą wiele wad i problemów, warto zacząć od pozytywnych aspektów tego typu ceremonii. Oczywiście, największą i najbardziej oczywistą zaletą Cichego Ślubu jest niepowtarzalna intymność i kameralna atmosfera. Możliwość celebrowania jednej z najpiękniejszych chwil w Waszym życiu w prywatności, bez zbędnych rozpraszaczy, może okazać się niezwykłym przeżyciem. Tylko Wy i Wasza miłość!

Bezpośrednio z mniejszą ilością gości wiążą się niższe koszty organizacji. Cichy Ślub to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Niezależnie od tego, czy zorganizujecie go w górach, nad morzem, czy w miejskim hotelu, Wasze fundusze ucierpią znacznie mniej niż przy organizacji hucznego przyjęcia. Nie musicie zajmować się poszukiwaniem wielkiej sali, dbać o wyżywienie i nocleg dla setki osób ani inwestować w liczne atrakcje. W tym przypadku wystarczy towarzystwo najbliższych. Za zaoszczędzone pieniądze możecie wybrać wykwintną restaurację na poślubny obiad, wyjechać na niezapomnianą podróż lub zainwestować we wspólną przyszłość, na przykład kupując własne mieszkanie.

Jeśli nie jesteście fanami organizowania eventów lub jesteście na tyle zapracowani, że wyprawienie wielkiego wesela zabrałoby Wam zbyt wiele czasu, Cichy Ślub może być doskonałym rozwiązaniem. Duża ceremonia wiąże się z dużym stresem. Przy Cichym Ślubie możecie oszczędzić sobie nerwów i postawić na prostotę oraz subtelność. Skupicie się na sobie, a nie na tym, czy wszystko dopięte jest na ostatni guzik.

Dzięki temu możecie w pełni cieszyć się chwilą, bez niepotrzebnego stresu i presji. Cichy Ślub pozwala Wam na przeżycie tego wyjątkowego dnia w sposób, który jest dla Was najbardziej komfortowy i autentyczny. Wybierając taką formę ceremonii, stawiacie na prawdziwe emocje i bliskość, co czyni ten dzień jeszcze bardziej magicznym i niezapomnianym.

Wady

Nie możemy pominąć równie istotnego aspektu, jakim są wady Cichego Ślubu. Nie wszystko jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na ograniczoną liczbę gości, musicie być gotowi na potencjalne rozczarowanie i oburzenie niezaproszonej rodziny i przyjaciół. Nie każdy jest w stanie pogodzić się z tym, że nie wybraliście go, by towarzyszył Wam w tym pięknym i ważnym dniu. Dlatego kluczowa jest odpowiednia komunikacja. Jak zawiadomić bliskich o Cichym Ślubie? Najważniejsze to zachować spokój i dokładnie wytłumaczyć, czym jest Cichy Ślub, dlaczego się na niego zdecydowaliście i zapewnić, że niezaproszona osoba nadal jest dla Was ważna. Podkreślcie, że decyzja ta nie oznacza wykluczenia jej z Waszego życia. Możecie także zaproponować wspólne świętowanie w innym terminie. Takie postępowanie odnosi się jednak tylko do najbliższych. Dalsi krewni nie powinni oczekiwać zaproszenia na Wasze wesele ani tłumaczenia w wypadku jego nieotrzymania.

Co oprócz narażenia się bliskim? Cichy Ślub wiąże się także z ominięciem wszystkich pięknych i tradycyjnych momentów, takich jak oczepiny, pierwszy taniec oraz huczne świętowanie rozpoczęcia nowej drogi życiowej. To także o wiele mniejsza liczba zdjęć i pamiątek z ceremonii. Cichy Ślub może okazać się dla Was niewystarczający, kiedy będziecie porównywać go z innymi przyjęciami. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy na pewno nie zależy Wam na wyjątkowym uczczeniu tego dnia.

Decydując się na Cichy Ślub, musicie być świadomi, że wybieracie inną drogę, która ma swoje unikalne uroki, ale także ograniczenia. Ważne jest, abyście byli zgodni co do tego wyboru i gotowi na ewentualne konsekwencje. Cichy Ślub to alternatywa, która może być spełnieniem marzeń o kameralnej ceremonii, jednak warto rozważyć wszystkie aspekty, aby podjąć decyzję, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia.

Jak zorganizować cichy ślub?

Kiedy już zdecydujecie się na organizację Cichego Ślubu pora na jego organizację! Mimo że jest ona o wiele mniej skomplikowana niż przygotowanie tradycyjnej ceremonii, to nadal wymaga planowania. Po pierwsze musicie wybrać odpowiednie dla Was miejsce. Na Cichy Ślub idealnie sprawdzą się urzędy, urokliwe plenery — ogródki, altanki, łąki i pola, ale także małe, klimatyczne kaplice. Upewnijcie się, że w wybranym miejscu istnieje możliwość organizacji ceremonii zaślubin i poinformujcie zarządcę miejsca o tym, że będzie to kameralna ceremonia.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie okrojonej listy Gości. Oczywiście zaczynamy od Pary Młodej. Następni w kolejce są świadkowie — są oni konieczni przy każdym zawarciu związku małżeńskiego, niezależnie od tego, czy decydujecie się na ślub kościelny, czy cywilny. W przypadku Cichego Ślubu warto także rozważyć zaproszenie rodziców, rodzeństwa i garstki najbliższych przyjaciół. Jeżeli jednak chcecie pozostać w koncepcji Cichego Ślubu, pamiętajcie o ograniczeniu liczby Gości do maksymalnie 15 osób.

Nie zapomnijcie także o przygotowaniu odpowiednich dekoracji. To, że nie będzie dużej publiczności, nie znaczy, że nie warto zadbać o piękne i klimatyczne otoczenie, a także o własny strój. To wyjątkowy dzień, który należy celebrować bez względu na długość listy Gości. Wybierzcie subtelne elementy, takie, które pasują do Waszego charakteru.  Po zawarciu Cichego Ślubu warto także zorganizować małe i kameralne przyjęcie. Kolacja dla najbliższych to idealny wybór. Będziecie mogli spędzić razem spokojny czas i świętować ten wyjątkowy dzień, bez zbędnych i hucznych elementów.

Cichy Ślub za granicą

Pary często decydują się także na organizację Cichego Ślubu w pięknym, zagranicznym miejscu. Marzy Wam się ślub z widokiem na greckie plaże, a może wolicie romantyczne włoskie jeziora otoczone majestatycznymi górskimi szczytami? Cichy Ślub jest idealną opcją, kiedy nie chcecie wydać milionów złotych na zagraniczną ceremonię. Zaproszenie garstki osób i organizacji ślubu w różnych zakątkach świata pozwala na przeżycie niezapomnianych chwil. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak zorganizować Cichy Ślub za granicą sprawdźcie artykuł na naszej stronie!