Druhna, która będzie nam towarzyszyć podczas ślubu musi być kimś wyjątkowym. To osoba bliska naszemu sercu, której w pełni ufamy. Musi być niezawodna oraz chętna do pomocy. Może to być ktoś, która tylko podpisze dokumenty w kościele oraz będzie ładnie prezentować się na ślubie. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednią osobą znacząco ułatwi to przebieg całej uroczystości. Jaka powinna być druhna? Co robi podczas ślubu? Jakie są obowiązki druhny na weselu?
Zwyczaj udziału druhny w weselu zyskuje coraz większą popularność w Polce. Z amerykańskich filmów znamy obraz Panny Młodej otoczonej wianuszkiem kobiet w takich samych sukniach, które towarzyszą jej przed i po uroczystości. Stoją przy niej, gdy wypowiada najważniejsze w swoim życiu „tak”. Wiele z nas marzyło o tym, aby samemu być druhną swojej najlepszej przyjaciółki lub siostry. Jednocześnie pragniemy dzielić ten wyjątkowy dzień z tymi, których kochamy i cenimy.
Dlaczego dobra druhna jest tak ważna podczas wesela? Ponieważ tylko ktoś taki, jest w stanie dogłębnie zrozumieć nasze własne emocje związane z dniem ślubu i dlatego najlepiej nas w nim wesprze. Druhna najszybciej i najskuteczniej musi zareagować na sytuacje kryzysowe. Jak superbohatera przychodzi z pomocą, gdy cokolwiek nie idzie po naszej myśli.
Kim jest druhna?
Poproszenie kogoś na świadka to wielkie wyróżnienie. Wybór druhny nie może być więc przypadkowy. Na jej barkach spoczywać będzie wiele obowiązków, dlatego musi to być ktoś, kto nas nie zawiedzie. Druhna musi wspiera emocjonalnie Pannę Młodą. Pociesza ją w chwili zwątpienia oraz nie pozwala panikować, gdy pojawi się jakiś problem. Wsparcie bliskiej nam osoby uspokaja oraz daje gwarancję, że wszystko przebiegnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.
W dniu wesela najważniejsza jest Młoda Para, a druhna pełni jedynie rolę doradczą. Ma pomóc spełnić marzenia zakochanych. Na drugi plan spada samodzielna zabawa. Oczywiście, towarzyszenie siostrze czy przyjaciółce w dniu ślubu niesie ze sobą wiele wzruszeń oraz przelanych łez szczęścia. Jednocześnie jednak, w przeciwieństwie do innych gości, druhna współodczuwa także stres i zmęczenie. Tak jak Młoda Para jest na nogach wiele godzin przed uroczystością i jeszcze dłużej po niej.
Sympatia nie jest więc jedynym kryterium wyboru druhny. Ważne jest, aby była kimś, kto jest zawsze gotowy do działania. Druhna bądź drużba powinni być dobrze dobrze zorganizowani i pomocni. Muszą czasem samodzielnie rozwiązać jakiś problem, aby nie dokładać zmartwień Młodej Parze. Warto wiedzieć także, że świadkami mogą być osoby o tej samej płci.
Jakie są obowiązki druhny?
1. Druhna pomaga w wyborze sukni ślubnej, fryzury oraz makijażu Panny Młodej. Warto więc wybrać osobę, która będzie z nami szczera. Nie chodzi o to, aby ktoś zachwycał się każdym naszym pomysłem, a pomógł nam podjąć najlepszą decyzję.
2. Druhna organizuje wieczór panieński. Niezależnie czy jest to spokoje spotkanie w domu, biesiada przy ognisku czy szalona noc w klubie, powinna dobrać coś, co spodoba się Pannie Młodej. Dlatego też druhną zostaje osoba, która dobrze zna jej gusta.
3. Druhna jest z Panną Młodą podczas przygotowań w dniu ślubu. Musi być gotowa poświęcić swój czas. Powinna także pamiętać o rzeczach, które należy zabrać na salę weselną oraz co należy zrobić przed samą uroczystością.
4. W czasie ślubu druhna czuwa nad wyglądem i dobrym samopoczuciem Panny Młodej. Nie tylko poprawia welon i suknię, ale także reaguje na zniszczenie fryzury lub makijażu. Powinna mieć w zanadrzu puder do twarzy, chusteczki, plastry czy zapasowe rajstopy. Wszystko, co może być przydatne.
5. W czasie odbierania prezentów, podziękowań, pierwszego tańca, oczepin i składania życzeń- zawsze jest gdzieś w pobliżu. Pomaga w tym, aby wszystko szło sprawnie i zgodnie z planem. Jest tzw. dodatkową parą rąk.
6. Warto, aby druhna znała scenariusz wesela. Powinna wiedzieć, kim są goście, gdzie siedzą na sali weselnej i jak zostali zakwaterowani. Powinna współpracować z obsługą domu weselnego, aby jak najsprawniej pomóc gościom w razie jakiegokolwiek problemu.