Jedną z pierwszych i zarazem najważniejszych decyzji, przed którą staje Młoda Para podczas planowania ceremonii ślubnej jest wybór świadków. Rola tych osób nie ogranicza się jedynie do złożenia podpisu na dokumentach i towarzyszenia Państwu Młodym w dniu zaślubin. Świadkowie uczestniczą już w samym procesie przygotowań, dlatego powinny to być osoby pomocne i wspierające, które zaangażują się w organizację tego uroczystego dnia.
Świadkami mogą zostać członkowie rodziny Państwa Młodych lub ich przyjaciele – nie ma co do tego reguły. Nie istnieje też żadna regulacja, która narzucałaby płeć osób mających poświadczyć zawarcie związku małżeńskiego. W modelu tradycyjnym zwykle Panna Młoda wskazuje swoją świadkową, a Pan Młody świadka, jednak dopuszczalne jest także, by były to dwie osoby tej samej płci.
Szczerość, doradztwo i ogromne wsparcie
Świadkowie powinni być osobami, do których mamy zaufanie, których możemy pytać o radę i którzy pomogą nam podjąć decyzję w problematycznych dla nas kwestiach. Panna Młoda często zabiera swoją świadkową do salonu sukien ślubnych, aby pomogła jej wybrać kreację, która w tym ważnym dniu zachwyci wszystkich gości. By opinia ta była wartościowa, musi przede wszystkim być szczera. O radę możemy pytać także podczas podejmowania decyzji dotyczących dekoracji sali, wyboru DJ-a czy doboru biżuterii.
Organizacja niezapomnianego wieczoru panieńskiego i kawalerskiego
To chyba najbardziej popularne zadanie, którym zajmują się świadkowie. Najważniejsze jest to, aby poznali oni preferencje Młodej Pary dotyczące tego ważnego wydarzenia. Istnieje wiele sposobów na organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego – jedni wybierają spokojniejszą opcję i decydują się na wyjazd do hotelu SPA, a drudzy wolą hucznie uczcić ten wyjątkowy czas, organizując imprezę w hotelu***** lub w restauracji. Istotne jest to, aby świadkowie kierowali się tym, co wywoła uśmiech na twarzy Państwa Młodych. Wieczór panieński i kawalerski powinien być spełnieniem marzeń Panny Młodej i Pana Młodego, natomiast świadkowie odpowiadają za zaproszenie gości i zaplanowanie atrakcji, które uczynią to wydarzenie niezapomnianym.
Gotowi na wszystko
Choć nasz ślub jest szczegółowo zaplanowany i wydaje nam się, że wszystko dopięliśmy na ostatni guzik, to jednak nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy w dniu ceremonii. Świadkowie powinni być przygotowani na każdą ewentualność. Dobrze, żeby świadkowa miała przy sobie igłę i nitkę – na wypadek, gdyby coś się popsuło, oraz kosmetyki, którymi w razie potrzeby można poprawić makijaż, np. przed wykonaniem fotografii. W dniu ślubu świadkowa nieustannie towarzyszy Pannie Młodej. Udziela jej nie tylko wsparcia emocjonalnego, ale również czuwa nad tym, by ta dobrze wyglądała. Dodatkowo podaje i odbiera bukiet w odpowiednich momentach w kościele oraz pomaga przy odbieraniu prezentów i kwiatów podczas składania życzeń. Świadek Pana Młodego wspiera go w przygotowaniach, np. zapina spinki w mankietach, poprawia muszkę lub krawat, ale też odpowiada za obrączki. Podczas wesela świadek może również wznieść toast, ale nie jest to konieczne.
W dniu ślubu Para Młoda może zapomnieć o wielu rzeczach, dlatego że towarzyszą jej wtedy bardzo silne emocje. Dobrze, jeżeli świadkowie będą także pamiętać o kwestiach formalnych, takich jak zabranie ze sobą dowodów osobistych. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji.
Po wykonaniu licznych obowiązków przychodzi wreszcie czas na zabawę. Nie zapominajmy, że ślubom towarzyszy moc pozytywnych emocji, dlatego kiedy związek małżeński zostanie zawarty, a goście przetransportują się już na salę weselną, to i świadkowie będą mieli okazję się odstresować.
Bycie świadkiem na ślubie wiąże się z szeregiem różnych obowiązków, ale nie zapominajmy, że jest to jednocześnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Na świadków wybieramy osoby bardzo nam bliskie, do których mamy pełne zaufanie, i bez których nie wyobrażamy sobie najważniejszego dnia w swoim życiu.